Przemiennik SR2UVF - informacje ogólne


Parametry cyfrowego wielosystemowego ( DMR / C4FM / D-Star ) przemiennika SR2UVF
w Bydgoszczy klubu SP2PUT

DMR-Id:      260260

QRG:        TX: 438.9375 MHz ( OUTPUT: 15W ) / RX: 431.3375 MHz

CC (Color Code):  1

Podłączone grupy (statyczne):

  • Slot 1:
    • 260 - SP - Polska
    • 2602 - SP2 - rozmowy w obrębie okręgu wywoławczego SP2
    • 260015 - SP EmCom - łączność kryzysowa

  • Slot 2:
    • 260260 - BYDZIA - Grupa rozmowna dla Bydgoszczy i okolic

Zapoznaj się z zasadami udostępniania usług na stronie sieci HamNET - Bydgoszcz.

SR2UVF - Orientacyjny zasieg przemiennika

  Przemiennik zbudowany jest w opraciu o projekt MMDVM (Multi-Mode Digital Voice Modem). Płytka umieszczona jest na module STM32 NUCLEO-F446RE - STM32F446RE ARM Cortex M4 (moduł z 32-bitowym mikrokontrolerem wyposażonym w rdzeń ARM Cortex M4, 180MHz, 512kB Flash, 128kB SRAM). Całość podłączona jest do mini serwera na Linux'ie, który jest wpięty do Bydgoskiej Sieci HamNet i poprzez nią podłączony do sieci BrandMeister łączącej przemienniki i hotspoty na świecie. Za część radiową odpowiadają dwa TRX'y Motorola GM340 wraz z duplekserem oraz anteną Diamond X-510N na wysokości ponad 85m n.p.m. (ponad 40m n.p.t.).

  Proszę pamiętać, że jest to przemiennik cyfrowy i w związku z tym, nie obsługuje oraz nie reaguje na analogowy FM (stawianie nośnych). Większość ruchu na przemienniku (to co słychać) ze względu na popularność i ilość użytkowników to standard DMR.

Zapraszamy krótkofalowców z Bydgoszczy i okolic do korzystania z przemiennika!
Pomożemy w uruchomieniu się w standardzie DMR - de SP2PUT. :-)

  Zachęcamy do testów i dzielenia się uwagami. Prosimy o przekazywanie wszelkich informacji odnośnie pracy przemiennika.



APRS - Automatic Position Reporting System

  Przemiennik widoczy jest w sieci APRS jako SR2UVF: 438.9375MHz - DMR/C4FM/D-Star R30k Bydgoszcz (zobacz na aprs.fi). Informacje o nim wysyła na QRG 144.800MHz Digi & IGate SR2PUT, będący częścią Bydgoskiej Automatycznej Stacji Pogodowej SR2WX.

  Również ten Digi & IGate retransmituje wszystkie pakiety pozycyjne przesyłane poprzez przemiennik do sieci APRS-IS - dzięki temu pozycja wysłana DMR'em pojawi się też we właściwej sieci APRS, a więc we wszystkich TRX'ach z obsługą tego standardu dla będących w okolicach Bydgoszczy (zasięgu przemiennika) :-)

SR2UVF - Ramka APRS SQ2FRB-15 Ramka APRS SQ2FRB-15
przeslana poprzez
RPT DMR SR2UVF
zretransmitowana przez SR2PUT
odbita via SR2WXCZ
i odebrana przez IGate
SP2KFQ-13 w Chojnicach

  Warunkiem automatycznej retransmisji jest odebranie pozycji przez przemiennik poprzez port radiowy. Pakiety są wysyłane na "radio 144.800MHz" nie częsciej niż raz na minutę w przypadku poruszania się (zmian pozycji) i nie częściej niż raz na 5 minut przy braku ruchu (stała pozycja). System sam pilnuje częstotliwości retransmisji, więc jeśli będziesz częściej wysyłał pozycje (tylko po co ?) pakiety będą pomijane do czasu spełnienia warunku czasowego.



SMS

  Przemiennik automatycznie wysyła na przywitanie SMS'a do każdego nowego użytkownika DMR, który pojawi sie na porcie radiowym. Po puszczeniu PTT po około 15s powinieneś go otrzymać. Dodatkowo dostaniesz też codziennie przy pierwszym połączeniu w danym dniu SMS z przywitaniem. W każdym przypadku SMS zawiera raport odebrania Twojego sygnału - BER (Bit Error Rate).

  Raport z odbioru sygnału otrzymasz też SMS'em po każdej łączności z "Echem". Połącz sie z id 260097 (jako "Private Call") i nagraj przez kilka sekund. Po chwili zostanie odtworzone Twoje nagranie, a po 15s otrzymasz krótkiego SMS'a z raportem - BER.

  Życzymy Ci, abyś za każdym razem otrzymywał ZERO od przemiennika ;)

  Dostępna jest bramka do przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w standardzie DMR. Z sieci AmprNET/HamNET (z adresacji 44/8) dostęp do niej jest bez autoryzacji, natomiast z pozostałej części Internetu po autoryzacji kodem.
  Bramka jest uruchomiona przede wszystkim w celu umożliwienia przetestowania własnego TRX'a (odbioru SMS'ów), ale dostępna jest pełna funkcjonalność bramki - jednakże wysyłanie z własnego TRX'a zamiast ze strony jest znacząco fajniejsze :) Jako kodu autoryzacyjnego spróbuj użyć suffix'ów znaków (w nawiasach) z podpisu tej strony (de) - napisanych łącznie, dużymi literami.

  Proszę wziąć pod uwagę, że w trakcie wysyłania/odbierania wiadomości SMS TRX, który ma go odebrać musi być dostępny (słuchający) i wcześniej zauważony w sieci (czyli musiał nadawać), slot musi być wolny, TRX poprawnie skonfigurowany - obsługiwać SMS'y. Nie ma tu pewności dostarczenia wiadomości, buforowania (zmagazynowania i prób dostarczenia później), albo powtarzania (wielokrotnego wysyłania) - znanych z telefonii komórkowej.



D-Star

  Część D-Star przemiennika SR2UVF została wyposażona w funkcję "remote gateway", która umożliwia zdalne sterowanie niektórymi funkcjami standardu D-Star.
Mowa tu o możliwości linkowania z innymi przemiennikami, gateway'ami, czy reflektorami.
  Można w tym celu wykorzystać aplikację "ircDDB remote" na system Android. Po szczegóły na temat pracy aplikacji odsyłamy do strony autora programu PA7LIM - ircDDB remote.
  Osoby zainteresowane dostępem do opisanych funkcji (konieczne hasło) prosimy o kontakt.

SR2UVF - Sterowanie D-Star - IrcDDB Remote SR2UVF - Sterowanie D-Star - IrcDDB Remote


Rys historyczny

SR2UVF - w C4FM nadaje SQ2RBY poprzez RTP SR2UVF

Cyfrowy wielosystemowy ( DMR / C4FM / D-Star ) przemiennik SR2UVF powstał dzięki
zaangażowaniu Grzegorza SQ2RBY, Mateusza SP2EMB i Andrzeja SQ2FRB
oraz pozostałych kolegów z klubu SP2PUT,
którzy pomagali chociażby we wnoszeniu drabiny ;)
Bez ich udziału uruchomienie przemiennika nie byłoby możliwe.

Bazą sprzętową dla jego budowy były elementy niedziałającego przemiennika D-Star
jak i instalacja w budynku oraz na dachu wykonana przez poprzedników
(Historia przemiennika SR2UVF) - dziękujemy :)
Wskazane jest przejrzenie historii przemiennika SR2UVF, gdyż wyłoni ono sponsorów
oraz osobistości, którym też należą się podziekowania - zatem dziękujemy :-)
Część sprzętu była sfinansowana przez OT04 PZK i została wykorzystana ponownie.

  Mateusz SP2EMB wzorując się na F5UII wykonał płytkę modemu MMDVM oraz montaż elementów. Wykonał również obudowę do MMDVM z Nucleo oraz okablowanie do modemu. Całość została przez niego przekazana na potrzeby przemiennika.
  Grzegorz zajął się kompilacją i instalacją oprogramowania MMDVM (G4KLX) na pokładzie Nucleo oraz instalacją i konfiguracją Q4OS na mini serwerze wraz z niezbędnymi do pracy przemiennika programami np. dashboard (DG9VH).
  W pierwszej fazie prób przemiennika najmniej kłopotów było z uruchomieniem C4FM oraz D-Star. Wystapiły problemy ze zbyt wysokimi poziomami sygnałów (z log'u: 2018-03-23 13:57:21.561 MMDVM ADC levels have overflowed) na ADC, służące do ich regulacji potencjometry zdawały się nie działać tak jak powinny.
  Andrzej SQ2FRB zmodyfikował modem MMDVM dostosowując sygnal z Motoroli do niego, dorobił autostart TRX'ów po zaniku zasilania oraz wyregulował poziom sygnału z odbiornika. Zmodyfikował system pod HamNET i zintegrował z powiązanymi usługami (m.in. APRS) oraz napisał własną wersję panelu przemiennika (właśnie oglądasz).

  Przemiennik SR2UVF od 2019-VI-27 pracuje w docelowej lokalizacji z anteną Diamond X-510N (dn. 2019-07-13 wymieniono antene X-300N na X-510N) na wysokości ok. 85m n.p.m. Poprzednia antena Diamond F-718 uległa siłom natury i upływowi czasu. We wcześniejszym okresie (kilka miesięcy poprzedzających) SR2UVF pracował bez dupleksera z antenami na wysokości ok. 54m również z Fordonu.



Budowa

  Modyfikacja plytki MMDVM
dostosowująca sygnał z odbiornika
 (TRX Motorola GM340) do niej:

SR2UVF - MMDVM mod SR2UVF - MMDVM + Nucleo

Strojenie części odbiorczej (ustawianie poziomów) wykonano na podstawie odczytów z oscyloskopu /SQ2FRB & Kinga/ :-)

Odbiornik - szum
SR2UVF - Szum na IN oraz A0
Żółty - na wejściu (z TRX)
Niebieski - na procesorze (pin A0)
Odbiornik - sygnal DMR (węższy fragment)
SR2UVF - DMR na IN oraz A0
Żółty - na wejściu (z TRX)
Niebieski - na procesorze (pin A0)
Pomoc przy pomiarach
SR2UVF - Pomoc przy pomiarach (Kinga)
Żółty / Niebieski
Dodatkowe ręcę do przytrzymania sond

Do ustawienia części nadawczej wykorzystano
SDR w sąsiedniej lokalizacji (SQ2RBY):

Nadajnik - sygnal DMR
SR2UVF - DMR na OUT
Niebieski - na wyjściu (do TRX)
Sygnal na SDR'ze u SQ2RBY
SR2UVF - Sygnal na SDR'ze
Analiza sygnalu nadajnika

  Całość zasilania jest z wspólnego zasilacza buforowego 13.8V z podtrzymaniem akumulatorowym. Pobór prądu w stanie spoczynku (RX): 1.8 A, podczas nadawania (TX): 6 A.



Dekodowanie na komputerze - programowe

  DMR można dekodować i posłuchać używając np. oprogramowania DSDPlus. Jednakże samo pobranie dźwięku wychodzącego z głośnika TRX'a zapewne zakończy się niepowodzeniem. W moim (SQ2FRB) TRX'ie (IC-820H) konieczne było przełączenie na 9600, sygnał pobrany z wyjścia cyfrowego. Jakość dźwięku jest dobra, ale słuchając na dedykowanym radiu znacząco lepsza. W parametrach należy określić, które wejście i wyjście karty należy użyć. Po wciśnięciu "3" program będzie dekodował dowolny slot, na którym pojawi się rozmowa.



Linki do zewnętrznych stron, z którymi warto się zapoznać

• Strona projektu MMDVM, na której bazowaliśmy - F5UII - French Hamradio Station

• Oprogramowanie MMDVM - The firmware for the MMDVM

• Zdecentralizowana Siec BrandMeister - BrandMeister - Repeater SR2UVF

• Polskie Amatorskie Sieci HAM-DMR - SP-DMR



73 & GOOD DX de SP2PUT (SQ2RBY & SQ2FRB).